Kozmetik ürün ithalatı

İthalatını veya üretimini yapacağınız tüm Kozmetik Ürünler (parfüm, şampuan, makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri vb.) için Sağlık Bakanlığı’na, Kozmetik Bildirim başvurusunun yapılalarak firmanız adına Kozmetik Bildirim Kabul Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.

İthal Edilen Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi ithalat işlemlerine başlamadan ve ürünlerinizi gümrüğe getirmeden alınız. Ürünleriniz gümrüğe geldikten sonra Belge işlemlerine başlanılması durumunda, fiili ithalatı yapamayacağınız için ürünlerinizi gümrükte bekletmek zorunda kalırsınız. Bu durum, size maddi kaybın yanında ürünlerinizin gümrükte sağlıksız koşullarda bekletilemesi durumunda ürün kalitesinde azalma riski de getirir.

Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi üretime başlamadan, ürünleri piyasaya sürmeden alınız. Zira, Bakanlık Uzmanları dosya üzerinde yapacakları inceleme soncunda ürünün etiketlerinde veya tanımında değişiklik talep edebilmektedir.

NOT: Fason üretimlerde, hem piyasaya süren hem de üretimi yapan firmanın ilgili ürün için Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, Kozmetik Bildirimi yapılmadan veya yanıltıcı-yanlış beyanla piyasaya sürülen ürünlerin tespiti halinde firmalara, ürünlerin piyasadan toplatılmasının yanında yüksek miktarda idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Ulusal Zehir Danışma Merkezi Bildirimleri

Firmanız adına Kozmetik Bildirim Kayıt Belgesi düzenlenmesinin ardından bildirimi yapılan ürünlere ait içerik bilgilerinin Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ne (UZEM) gönderilmesi gerekmektedir.

76/768/EEC Standardı Kapsamında Deklarasyon – Sağlık Sertifikası İşlemleri

Sağlık Sertifikası, yurtiçinde üretimi yapılan kozmetik ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir. Söz konusu belgenin alınabilmesi için, ihraca konu kozmetik ürünlerin Sağlık Bakanlığı bildirimlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda, kozmetik olarak beyan edilen her ürünün Sağlık Bakanlığı onayından geçemediğini bilmenizi isteriz. Kurum tarafından yapılan dosya incelemesi sonrasında bazı kozmetik ürünler için ambalaj ve etiket bilgileri talep edilebilmektedir. Mevzuatlara uymayan etiket ve içeriklere haiz kozmetik ürünler de Bakanlık tarafından red edilebilmektedir.

Teklifimiz dahilinde hizmetlerimiz ;

1) Başvuru öncesinde firmanızın ve yetkililerin Bakanlığın e-bildirim sistemine tanımlanması,

2) Kozmetik Ürün Bildirimi yapılacak ürün listelerinin uzmanlarının desteği ile en doğru şekilde oluşturulması, kontrolü, sisteme kaydedilmesi

3) Başvurunun yapılması ve işlemlerinizin sonuçlandırılmasına kadar geçen her aşamadan firmanızın bilgilendirilmesi

Danışmanlık Hizmeti Hakkında ayrıntılı bilgi almak varsa aklınıza takılan soruları sormak için iletişime geçiniz ;

Tel:0 (312) 481 34 88

Faks: 0 (312) 481 34 88

GSM: 0 (532) 600 33 77

Mail : info@poyrazdanismanlik.com