ubb ürün kaydı nasıl yapılır

ubb ürün kaydı nasıl yapılır

Sağlık Bakanlığı Ulusal Bilgi Bankası Ürün Kaydı
Ubb tıbbi cihaz kaydı nasıl yapılır
Ulusal Bilgi Bankası Kaydı Zorunlu Ürünler
GTIN (Global Trade Item Number) veya UPN (Universal Product Number) nedir? Ürün kaydı için zorunlu mudur?

Kısaca hatalı olsa da “barkod” olarak bilinen numaradır. Bu numara ürünü dünya genelinde tek olarak tanımlamak için kullanılan ortak anahtardır. Elektronik sistemlerin veri alışverişinde olmazsa olmaz olan bu numaralar aynı zamanda numara doğrulama algoritmaları sayesinde gerek barkod okuyucu cihazların gerekse elle yapılan veri girişlerinde hataları önlemektedir.

Bu numaralar uluslararası standart kuruluşları tarafından belirli bir ücret karşılığında verilmektedir. Bu kuruluşlardan GS1 (Global Synchroniazation 1 eski adı EAN) en yaygın olanıdır ve ürettiği numaralar tüm dünyada her tür ürünle kullanılmaktadır.

Sadece sağlık sektörüne özel ürünler için numara sağlayan diğer kuruluş ise HIBCC (Health Industry Business Coding Council) olup sağlık sektöründe gittikçe büyümektedir.

Ülkemizde ilaçlar için GS1 tarafından verilen EAN-13 türü numaraların kullanımı zorunludur. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasına ilaçların kaydında bu numaranın bildirilmesi zorunludur.

Tıbbi cihazlar için ise EAN-13 veya HIBC (Health Industry Bar Code) numaralarından birisi kayıt için talep edilmektedir. İthal ürünlerin büyük kısmında bu iki numaradan birisi bulunmaktadır. Bu numaraya sahip olmayan ürünler için bir geçiş dönemi planlanmış olup, bu numara olmasa da ürünün Ulusal Bilgi Bankasına kaydının yapılabilmesi için geçici bir numara sistem tarafından verilecektir. Geçiş döneminin sonunda (31 Aralık 2008) GTIN numarası sağlanmamış ürünler Ulusal Bilgi Bankasında pasif hale çevrilecektir.

Bu numaraları sağlamak ÜRETİCİ firmaların sorumluluğudur, ithalatçı veya distribütörlerin değil. Bu nedenle numarası olmayan ürünler için üretici firmalarla temasa geçilerek bu numarayı temin etmeleri istenmelidir.

Poyraz Danışmanlık
info@poyrazdanismanlik.com
poyrazdanismanlik@gmail.com
0312 481 3 488 pbx -0532 600 33 77