Yatırım Teşvik Belgesi 2011

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili genel bilgiler için aşağıda bir metin mevcuttur. Fakat biz o metni okumanıza karşı olmamakla birlikte, bizi aramanızı öneririz. Konusunda uzman arkadaşlarımızla, yatırımınıza dair her olasılığı karşılıklı irdeleyebilir, sizin için maksimum yatırım desteği sağlayacak argümanlara birlikte karar verebiliriz.

Bunun için bizi aramanız yeterlidir. Firmamızda Yatırım Teşvik Grubu takım lideri Bilal Kadan’dır.

Yatırım teşvik mevzuatında beklenen değişiklikler yapıldı, değişikliğe dair Karar 14.04.2011 tarihli resmi gazetede yayımlandı. Karara ilişkin uygulama tebliği ayrıca yayımlanacaktır.

Kararda yapılan değişiklikler

1. KOBİ tanımı tekrar edilmiştir ve KOBI firmalarının destek unsurlarından daha fazla yararlanmaları sağlanmıştır. (bütün bölgelerde, ssk için hesaplanan azami destek tutarına 5 puan eklenerek)

2. SSK için yatırıma başlama yılı 2011 sonu olarak değiştirilmiştir.

3. Vergi indirimi için de yatırıma başlama yılı 2011 sonu olarak değiştirilmiştir fakat 2010 yılında yatırıma başlayan ile 2011 yılında yatırıma başlayanlar arasında destek oran farkı mevcuttur (5 puan).

4. Son yıllarda çokca görülen, teşvikli makinelerin izinsiz satışı, devri vs ile ilgili de varolan uygulama özellikle vurgulanmıştır.

5. Bu kararın yayımlandığı tarihe kadar alınmış olan teşvik belgelerine kararın lehe maddeleri uygulanabilecek. Böylelikle 1.1.2011 ile karar tarihi arasındaki boşlukta alınan belgeler de karara dahil edilmiştir.

6. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında alınan makine teçhizat, ayrıca başka bir kamu kurumundan destek almışsa, yatırım teşvik belgesi kaosamına dahil edilemez.

7. Bölgesel destek konuları ile kararın eklerini incelemenizde fayda var.

Karara ilişkin tebliğ yayınlandığında ayrıca bilgilendirileceksiniz. Hayırlı olsun.

Poyraz Danışmanlık
www.poyrazdanismanlik.com
info@poyrazdanismanlik.com
poyrazdanismanlik@gmail.com
0312 481 3 488 pbx -0532 600 33 77